Ako funguje bielkovinová diéta?

Bielkovinová diéta je dlhodobá cesta za vysnenou postavou, ktorá vás nadbytočných kilogramov zbaví rýchlo. Ako je možný tento paradox?

Je to jednoduché. Pri bielkovinovej diéte skutočne idú kilogramy rýchlo dole, no aby ste si štíhlosť zachovali, je potrebné telo dlhodobo pripravovať na návrat k „bezdiétovému“ obdobiu. Bielkovinová diéta (alebo ketónová diéta) totiž funguje na prísnych pravidlách a je rozdelená do niekoľkých fáz. Podstatou je zvýšeniu príjmu bielkovín a takmer úplné obmedzenie sacharidov. V prvej fáze je toto pravidlo dodržiavané najstriktnejšie, neskôr sa sacharidy do stravy pridávajú postupne, aby nedošlo k obávanému jojo efektu. Pozrime sa na fungovanie tejto diéty pozornejšie.

Dostaňte telo do stavu ketózy
Uvedomujete si, koľko sacharidov bežne skonzumujete? Ich zdrojom totiž nie je primárne cukor a sladené jedlá či nápoje, sacharidy sa do tela dostávajú aj v zemiakoch, pečive, cestovinách, ryži či v ovocí. Keď v rámci bielkovinovej diéty obmedzíte príjem sacharidov na povolenú hranicu 50 g, približne po 2 – 3 dňoch sa vaše telo dostane do žiadaného stavu ketózy.

Ketóza je stav, pri ktorom už telo spotrebovalo všetky zásoby glykogénu a energiu si začne brať z uložených tukov. Tie sa v pečeni rozkladajú na glycerol a mastné kyseliny, ktoré sa počas procesu nazývanom ketogenéza zmenia na ketóny. Práve ketóny sú novým zdrojom energie pre mozog a svaly. Na rozdiel od sacharidov spálením tukov získate až dvojnásobok energie, preto sa ľudia držiaci bielkovinovú diétu cítia skvele a plní síl.

Tri fázy bielkovinovej diéty
Bielkovinová diéta sa rozdeľuje do troch fáz. Prvá je najprísnejšia, no oproti ostatným má obrovskú výhodu – redukcia hmotnosti je najvýraznejšia. Keďže si telo berie energiu z uložených tukov, kilá idú rýchlo dole. Vďaka zvýšenému príjmu bielkovín sú svaly chránené, takže nehrozí strata svalovej hmoty. Navyše, keď sú svaly vyživované, metabolizmus sa zrýchľuje a chudnutie je svižnejšie. Prvá fáza trvá 2 – 3 týždne a je pri nej dôležité pravidelné stravovanie, aby si telo nezačalo vytvárať nové zásoby. Okrem jedál s vysokým obsahom proteínov a vysokoproteínových doplnkov je dôležité prijímať aj povolené druhy zeleniny (baklažán, artičoky, brokolica, cuketa, zelené fazuľky, špargľa, atď), zdravé tuky v olivovom oleji a dostatok tekutín.

Druhá fáza je vyrovnávacia a má za úlohu začať s pripravovaním tela na komplexné stravovanie. Redukcia hmotnosti sa v nej spomalí. Do jedálnička sa zaradia aj ostatné druhy zeleniny, jedlá s minimálnym obsahom tuku (vajcia, morské plody) a tiež raz denne niektoré z jedál bohatých na bielkoviny (ryba, hovädzie, kuracie, morčacie mäso, šunka, tofu, atď). Stále je nutné udržiavať telo v stave ketózy.

Tretia fáza slúži na to, aby si telo intenzívnejšie začalo zvykať na bežný príjem potravín. Je najdôležitejšia, pretože ak sa bielkovinová diéta ukončí nesprávne, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dostaví jojo efekt. Organizmus sa nanovo „učí“ spracovávať väčšie množstvo sacharidov.

Nie je správne po skončení diéty znova začať jesť nezdravo, bielkovinová diéta má totiž okrem chudnutia aj druhý efekt – mala by nás naučiť stravovať sa správne. Znamená to najmä pravidelné systémové stravovanie minimálne štyrikrát denne a udržiavanie rovnováhy medzi príjmom a výdajom.

Text a foto: PR