Ako nepochybit pri výbere tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je dnes veľmi žiadaným alternatívnym zdrojom obnoviteľnej energie, pretože dokáže ušetriť aj viac ako 50% prevádzkových výdavkov nehnuteľností. Pokiaľ však nepochybíte pri jeho výbere.

Ako nepochybit pri výbere tepelného čerpadla
Ako nepochybit pri výbere tepelného čerpadla (Foto: ivt.sk)

Zavádzajúca môže byť predovšetkým cena tepelného čerpadla. Vždy si zistite, čo je v nej zahrnuté, pretože zdanlivo lacné tepelné čerpadlo by sa Vám mohlo poriadne predražiť. Napríklad zistíte, že k čerpadlu lacnejšiemu o 4 000 eur musíte dokúpiť komponenty za viac ako 3 200 eur, bez ktorých by nefungovalo. Pritom „drahšie“ čerpadlo má už všetko vnútri, teda v základnej cene.

Úspora pri nákupe je diskutabilná aj z toho hľadiska, že lacnejšie tepelné čerpadlo spotrebuje viac elektriny a má vyššie prevádzkové náklady (aj o viac ako 30%!). Užívatelia potvrdzujú, že suma vydaná za úspornejšie tepelné čerpadlo sa im vďaka nižším prevádzkovým nákladom vracia už za 4 až 5 rokov.

Dôverujte skúseným

Prax ukázala, že sa oplatí zjednať dodávku kompletného tepelného čerpadla priamo s montážnou firmou, ktorá ho na základe projektu uvedie do prevádzky (stavebné firmy bohužiaľ často nedodržia servis a záruku). Ideálne je navštíviť známych, ktorí už tepelné čerpadlo prevádzkujú, a môžu Vám teda poradiť na základe vlastných skúseností.

Prieskum však nekončí ani tipom na dobrého dodávateľa, dovozcu či výrobcu tepelného čerpadla. Skontrolujte si na internete jeho webové stránky a overte, či skutočne platia informácie o parametroch a zárukách, ktoré Vám poskytol obchodník. Prezrite si referencie na inštalovaná tepelné čerpadlá, prípadne sa na niektoré zájdite pozrieť.

Neponáhľajte sa – obráťte sa radšej na viac firiem a urobte si reálny obraz o ich činnosti. Sledujte, ako inštalácia tepelného čerpadla vyzerá po rokoch prevádzky. Spýtajte sa majiteľa na priebeh záručného servisu, vyskúšajte si ovládanie regulácie a pritom počúvajte, nakoľko je zariadenie hlučné. Zvlášť v panelových domoch by nadmerný hluk mohol spôsobiť problémy.

Ďalšie cenné vstupné informácie môžete získať vďaka bezplatnému online návrhu tepelného čerpadla na webe spoločnosti IVT Čerpadlá. V dopyte uveďte tepelnú stratu objektu (či veľkosť vykurovanej plochy), údaje o zateplení domu a o podlahovom vykurovaní. Môžete zvoliť konkrétny systém tepelného čerpadla: zem/voda, vzduch/voda, vzduch/vzduch, alebo aj toto zverte odbornej firme.

Tepelné čerpadlo má u nás stále viac nových domov. Dôležité je rozhodnúť sa pre neho čo najskôr, aby ste niektoré položky, napríklad projekt vykurovania, neuhrádzali zbytočne dvakrát.

Text:PR