Autosedačky I-size postupne nahradia staršie modely

Určite by sme bezpečnosť malých pasažierov pri cestovaní nemali brať na ľahkú váhu. V čom sa autosedačky I-size líšia od tých klasických a prečo ich uprednostniť?

Autosedacky-na-kociky-sk

Norma autosedačiek I-size je nekompromisná

Určite ste postrehli, že v roku 2018 sa zmenili podmienky, za akých prevážame v autách naše deti. Máme dve možnosti. Buď ich posadíme do klasickej autosedačky upevňovanej v aute bezpečnostnými pásmi vozidla, alebo do moderného typu autosedačky, ktorá sa riadi novou bezpečnostnou normou a do vozidla sa inštalujú výhradne prostredníctvom systému Isofix. Nový typ autosedačiek riadiacich sa normou I-size ECE R129 si budeme vyberať na základe výšky deťaťa. I-size autosedačky sú navrhnuté tak, aby rástli s našimi deťmi, preto je ich na trhu viac druhov. Jedny sú vhodné pre deti s výškou 40 – 83 cm, druhé 76 – 105 cm a posledný druh sa vyrába pre deti s výškou od 100 – 150 cm. Okrem toho, že dieťa sedí v I-size autosedačke do 15 mesiacov v protismere jazdy, čo musíme rešpektovať my ako užívatelia, aj výrobcovia sa museli prispôsobiť a podľa normy musia byť I-size autosedačky prísne otestované na bočné nárazy a musia byť vybavené systémom Isofix, zabezpečenie rýchle, jednoduché a presné zapnutie dieťaťa bezpečnostnými pásmi. To je presne to, čo si želá väčšina matiek. Žiadne zdĺhavé prepletanie pásov ani nervozita pri pripútavaní dieťatka.

Prečo sa rozhodnúť pre I-size autosedačku

Musíme si kvôli novej norme pre výrobcov autosedačiek kupovať nové auto, pretože to naše nemá Isofix? Určite nie! To, pre aký typ detskej autosedačky sa rozhodneme, závisí koniec koncov od nášho rozhodnutia. Podstatné je jazdiť s deťmi opatrne a podľa toho, čo stanovuje zákon. A tak platí, že autosedačky „vajíčka“ umiestňujeme v aute vždy v protismere jazdy buď na sedadlo spolujazdca kde je ale podmienkou vypnúť airbag alebo na zadné sedadlo v aute. Väčšie autosedačky určené pre deti od 9 kg už môžu byť otočené v smere jazdy keď sú na to určené. Deti do auta zbytočne neobliekame do hrubých kabátikov, aby ich mohli lepšie istiť bezpečnostné pásy. Autosedačky I-size majú vnútorné päťbodové bezpečnostné pásy a množstvo prvkov, ktoré sa starajú aj o komfort dieťatka. Okrem iného ich charakterizuje aj prepracovaný dizajn, takže niekedy môže byť celkom problém vybrať si tú najlepšiu. Uplatníte vlastný vkus alebo sa budete riadiť požiadavkami vašich detí? Keď dáte na ich názor, možno budú s vami jazdiť aj na dlhšie trasy oveľa radšej ako doteraz!

Text a foto: PR