Čomu by ste mali venovať pozornosť pri výbere dnešných šperkov?

Nákup šperkov je pomerne zložitý proces, pretože je to často najmä drahý a dlhodobý nákup. Jeden z najbežnejších šperkov je prsteň. Krúžky nosia takmer všetky ženy a aj veľa mužov, pretože je to najlepšia dekorácia, ktorá zdôrazňuje krásu a možno aj váš konkrétny stav.

Čomu by ste mali venovať pozornosť pri výbere dnešných šperkov?
Čomu by ste mali venovať pozornosť pri výbere dnešných šperkov? (Foto: smgold.sk)

Z ktorého konca začať?

Ak chcete zistiť, aký tvar originálneho snubného prsteňa potrebujete, mali by ste si byť vedomí aj toho, čo aktuálne už máte. Lepšie povedané, čo možno s vašimi šperkami nosiť, čo sa dá k nim kombinovať a ako navzájom ako dekorácia pôsobia.

Účel, tradícia alebo štýl

Navyše je veľmi dôležité, na aký účel bude tento špecifický kruh z drahého kovu zakúpený. Pre denné nosenie alebo ako príležitosť? A možno to budú svadobné obrúčky z bieleho zlata? Takáto forma šperku je asi najčastejšia a pečatí sa ním zväzok, ktorý je okrem iného aj jeho symbolom.

Vek

Pri kúpe šperkov je často potrebné zohľadniť aj vek vlastníka. Platí to asi najmä v prípade, ak je predmetom vzácneho daru, ktorým si chcete uctiť konkrétnu osobu. Takže napríklad mladé dievčatá vyzerajú elegantnejšie s jednoduchými a farebnejšími šperkami v podobe náušníc a náramkov. Za najprijateľnejší drahokam sa v mladom veku zároveň považuje diamant. U starších žien je to zasa lepšie risknúť s väčším šperkom doplneným zaujímavým drahokamom.

Drahokamy

Ak si zvolíte šperk zdobený kamienkami, je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim veciam. Každý kameň si v sebe nesie vlastnú symboliku a vyžaruje zvláštnu energiu. Pred nákupom je preto lepšie sa o konkrétnych druhoch niečo viac dozvedieť.

A mali by sme sa tiež zamyslieť aj nad praktickosťou. Niektoré kamene sú veľmi silné – napríklad diamanty, zafíry a rubíny, takže budú vhodné pre osoby, ktoré vedú aktívny životný štýl. Ale napríklad smaragdy, topásy a opály sú náchylnejšie na mechanické poškodenie a vyžadujú si viac starostlivosti.

Najdôležitejšie ale je, že ide o vzácny kov, takže si pri výbere a kúpe dávajte obzvlášť pozor. V každom prípade by to mala byť aj radosť a potešenie.

Text:PR