Dámska mikina: kúsok, ktorý prekročil hranice športu

Dámske mikiny budú hitom tohtoročnej jarnej módy. Už dlho sú kúskom, ktorý sa hodí nielen k teplákom. Naberajú podobu, ktorá sa nosí s láskou a hrdosťou. Kombinovať sa dajú s džínsami, šortkami a pokojne aj so sukňou. Nebojte sa toho!

Dámska mikina: kúsok, ktorý prekročil hranice športu
Dámska mikina: kúsok, ktorý prekročil hranice športu

Pomaly sa končia dni ponurej zimnej módy. S oteplením príde čas na ľahšie obliekanie a okrem toho, že zo seba zhodíme väčšinu vrstiev oblečenia, budeme sa odievať farebnejšie. Iste ste už počuli frázu “pre krásu sa trpí”. Mnoho žien si pod tým predstaví vysoké opätky, úzku sukňu a nepohodlnú blúzku. Tento mýtus vyvracajú trendové dámske mikiny, ktoré sú krásne a pohodlné zároveň.

Viete ako vznikla?

Mikina má pôvod v 20. rokoch minulého storočia. Benjamin Russel za pomoci svojho syna vynašiel prvú športovú mikinu pre hráčov amerického futbalu. Ich dresy boli pôvodne z vlny, ktorá nie je na šport veľmi vhodná. Úspech nového materiálu na seba nenechal dlho čakať, a tak Russel postupne rozšíril výrobu a otvoril si svoj prvý obchod so športovým oblečením.

V Československu sa mikina objavila v časoch komunizmu ako súčasť módnych trendov zo Západu. Najčastejšou potlačou na nej bol Mickey Mouse. To viedlo k názoru, že tento motív bol hlavným dôvodom pre vznik slangového výrazu mikina, ktorý sa u nás rýchlo udomácnil. Iný zdroj uvádza, že predchodcom názvu je obchodné označenie Miki, značka pulóvrov.

Dámska mikina: kúsok, ktorý prekročil hranice športu

Kúsok nie len pre športovcov

Dnes už v ob­cho­doch náj­deme mikiny ušité z viacerých ma­te­riálov a látok. Módni návrhári si v kreativite nekladú medze, preto by sme ani my nemali mať zábrany v kombinovaní tohto pohodlného kúsku s rôznymi doplnkami a časťami oblečenia. Jednodnofarebnú mikinu môžete spestriť farbeným náhrdelníkom, predĺžený strih oživiť opaskom a pestrofarebnú zjemniť nevýraznými náušnicami. Je to len na vás!

Text: PR