Trápia vás ovisnuté viečka? Riešením je operácia očí

Jedným z najčastejších estetických problémov, ktoré trápia ženy a niekedy aj mužov po štyridsiatke, sú ovisnuté viečka. Stojí za tým ukladanie tuku v rizikových miestach zároveň s ochabovaním vekom natiahnutej kože. Tvár s ovisnutými viečkami pôsobí nielen zostarnuto, ale aj smutne. Navyše sa to môže stať okrem estetického aj funkčným problémom vtedy, keď obmedzujú videnie. Overeným riešením je operácia očí.

Old lady is looking aside with attention. Close up of her bright eyes

Ako prebieha operácia očí?

Takáto operácia očí sa zvyčajne nevykonáva v celkovej anestézii, zákrok prebieha v lokálnej anestézii. Ide o nebolestivý zákrok, no pacient sa utlmuje liekmi. Počas očnej operácie sa odstráni nahromadený nadbytočný tuk, zbytočný pás kože a tiež časť uvoľneného svalu. V prípade operácie dolných viečok sa odstráni menej kože ako pri horných viečkach. Tak sa odstráni nežiadúcemu ťahu, ktorý by sa po odstránení prebytočnej kože mohol vyskytnúť.

Keďže ide o tzv. ambulantný zákrok, po operácii nie je potrebné pacienta hospitalizovať. Domov môže odísť približne po troch hodinách. Vďaka tomu, že zákrok nie je príliš bolestivý, po vyprchaní účinku liekov väčšinou nie je potrebné dopĺňať lieky proti bolesti.

Po operácii

Po operácii viečok sú rany niekoľko dní prelepené, pacient však nemá zakryté oči, takže to jeho videnie neobmedzuje. Výnimkou je riadenie motorového vozidla, tomu sa musí pacient po zákroku vyhnúť. Kancelársku prácu môžete po zákroku vykonávať už na tretí deň, športovanie a inú fyzickú záťaž musíte aspoň na dva týždne vylúčiť. Po operácii treba rátať s vzniknutými opuchmi a modrinami, tie sa môžu vyskytovať dva až tri týždne.

Jazva by sa nemala po operácii očí, v tomto prípade viečok, vystavovať aspoň dva mesiace slnečnému žiareniu. V takom prípade by jazva mohla nepekne stmavnúť. Ak sa ale neviete vzdať slnečných lúčov, jazvu je nutné ochrániť krémom s vysokým UV filtrom.

Foto: Bigstockphoto