Vianočné trhy pre vaše deti

Vianočné trhy. S obľubou ich vyhľadávame každý rok. No pre najmenších takým potešením byť nemusia. A často ani pre rodičov, ktorí sa neustále musia po ratolestiach obzerať. Urobte to tento rok inak a doprajte pravú rozprávkovú vianočnú atmosféru aj vašim deťom. Bez stresu a obáv pre všetkých. Neďaleko rakúskeho mestečka Rust, necelú hodinu od slovensko-rakúskych hraníc, sa rozprestiera najväčší rodinný zábavný park v regióne. Vo Familyparku môžete objavovať spoločne čarovnú zimnú krajinu a užiť si aj mnohé atrakcie a kolotoče. Čaro Vianoc vo Familyparku od 7. do 9. decembra.

unnamed (1)

Príbeh úspešnej rakúskej rodiny. Park, ktorému uverila aj banka

Keď pricestoval talentovaný kamenár a sochár Erwin Muller z Bregenzerwaldu do Burgenlandu, písal sa rok 1965. Vtedy nikto nemohol tušiť, že svojimi rukami vytvorí nielen impozantné sochárske diela, ale aj jeden z najväčších a najobľúbenejších zábavných parkov v Európe. Nájdete ho neďaleko jazera Neusiedler See, pri mestečku Rust.

Vdýchnuť život chladnému kusu kameňa je skutočným umením. Zaujať dušu malého dieťaťa a potešiť ho svojimi výtvormi je však hotovým zázrakom. Presne to sa podarilo Erwinovi Mullerovi, ktorý, ako mnohí iní, pricestoval za prácou do Burgenlandu. Už vtedy vynikal svojím talentom, a tak si jedného dňa povedal, že by chcel výtvormi potešiť aj deti a naskočiť na vlnu nového európskeho trendu – rozprávkových lesov. V roku 1966 začal pracovať na svojom vlastnom areáli a po niekoľkých týždňoch tvrdej práce otvoril pri meste Schutzen am Gebire svoj prvý rozprávkový les. Na ploche 1 500 metrov štvorcových bolo vystavených deväť sôch z pieskovca. Išlo o jednoduché prevedenie, pričom už po prvej sezóne si Erwin uvedomil, že daný materiál nie je na tento účel vhodný. Začal preto vytvárať sochy rozprávkových postáv z polystyrénu. Tie pôsobili prirodzenejšie a manipulácia s nimi bola tiež o čosi jednoduchšia. Pre nezhody s prenajímateľom vtedajšej plochy však musel Erwin Muller svoj rozprávkový les presťahovať. No niečo, čo pôsobilo spočiatku ako veľká nepríjemnosť, sa neskôr ukázalo ako správna voľba. Na väčšej ploche sa jeho sen o rodinnom parku pre celú rodinu mohol naplno realizovať. Chuť do práce mu určite dopriala aj jeho vlastná rodina, ktorá sa v roku 1968 presťahovala za ním do Burgenlandu. So svojou manželkou a deťmi tak Erwin Muller vytvoril niečo, čo nemalo v tomto regióne obdobu ani konkurenciu. Žiaľ, kvôli Železnej opone bol park pre nás na dlhé roky veľkou neznámou.

História zábavných parkov je pritom oveľa bohatšia, ako si možno myslíme. Ten prvý vznikol už v roku 1550 v dánskom Bakkene. Mullerovci si uvedomili, že ak to fungovalo vtedy, musí to fungovať aj dnes. Navyše, parky pre celú rodinu v 60. rokoch 20. storočia rástli naprieč západnou Európou rýchlym tempom, a tak museli manželia napredovať tiež a prinášať do svojho parku inovácie. Milovaná manželka Karoline preto zriadila popri rozprávkovom lese zoologickú záhradu. Tá prešla mnohými obmenami, no časť z nej funguje dodnes.

Areál sa stal zakrátko rodinným biznisom. K rodičom sa pripojil syn Mario Muller. V roku 1980 otvoril v parku svoj prvý obchodík so suvenírmi. Vďaka tomu mohol cestovať po svete a spoznávať i zábavné rodinné parky za hranicami svojho rozprávkového lesa a kráľovstva. Netrvalo dlho a po odchode svojho otca do zaslúženého dôchodku sa Mario postavil do čela rodinného podniku. Jeho vízia bola jasná. Premeniť rozprávkový les na moderný zábavný park. Cesta však bola tŕnistá a plná prekážok. Neexistujúce inžinierske siete, kanalizácia či slabá infraštruktúra,… Postupne sa mu darilo problémy prekonávať a ísť si tak za svojím cieľom. Výsledky jeho snaženia ocenilo združenie nemeckých zábavných parkov, ktorého členom sa rozprávkový les Mullerovcov stal. Chcelo to však niečo nové. Tým niečím boli kolotoče. Lenže – kde na to vziať?
Financovať nákup nových atrakcií bolo možné len prostredníctvom úveru. Bankárovi, ktorý mal o pôžičke rozhodnúť, sa však projekt zábavného parku nepozdával. Neveril v jeho efektívnosť a v návratnosť požičaných peňazí. V jedno ráno preto posadil Mario Muller bankára do svojho auta a odviezol ho do obľúbeného nemeckého parku Tripsdrill, aby mu ukázal, o čo má záujem. A tak jeho projekt neďaleko jazera Neusiedler See dostal zelenú. Aj od banky.

Panoráma parku sa začala rýchlo meniť. Zachovaný zostal rozprávkový les, aj zoologická záhrada, avšak pozornosť verejnosti a návštevníkov začali pútať aj kolotoče, lanovky, dráhy. Zlepšovala sa i paleta gastronomických prevádzok a obchodov so suvenírmi. V roku 2004 sa rozloha parku rozšírila o ďalších 20 000 metrov štvorcových, neskôr v areáli pribudli ďalšie atrakcie, napríklad vodné, lezecké steny a pod. Dnes má rozlohu viac ako 140-tisíc metrov štvorcových.

Rodina Mullerovcov svojím parkom žije. Vďaka jednému veľkému snu a šikovným rukám Erwina Mullera oslavuje v týchto dňoch Familypark päťdesiate výročie. V súčasnosti ponúka štyri rozmanité svety v jednom areáli. Návštevníci majú k dispozícii rozprávkový les, zážitkový hrad, dobrodružný ostrov či gazdovský dvor. Deti, ale aj ich rodičia, sú tak prirodzenou formou vtiahnuté do dobrodružstva, pričom program parku a jeho atrakcie pozitívne vplývajú na predstavivosť a sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

Text a foto: PR