7 overených rád, ako sa zbaviť prechladnutia

Jeseň a zima sú obdobia, kedy sa musíme zmieriť s vyšším výskytom rôznych chorôb. Kvôli studenému počasiu sa často stretávame s prechladnutím. Prejavuje sa kašľom, bolesťou hrdla, smrkaním, niekedy teplotami a telo je všeobecne slabšie. Poznáme to asi všetci a tu je hneď 7 overených rád, ako sa čo najrýchlejšie vyliečiť.

7 overených rád, ako sa zbaviť prechladnutia
7 overených rád, ako sa zbaviť prechladnutia

1. Pitný režim

Telo sa zbavuje toxínov o forme tekutín. Preto mu treba dať príležitosť na ich vylučovanie a to dosiahneme pitím veľkého množstva vody. Samozrejme nejde iba o vodu, vhodným riešením sú aj čaje, ktoré majú často aj liečivé účinky. Takže keď ste doma chorá, ľahnite si do postele, zakryte sa, majte pri sebe stále pohár s tekutinami aby telo mohlo vylučovať pot.

2. Jablčný ocot

S prechladnutím často prichádza kašeľ. Na suchý kašeľ vám ocot nepomôže, ale keď už vykašliavate hlieny a kašeľ je vlhký, skúste tento recept. Do pohára s vodou pridajte jednu lyžičku octu a vypite. Chutiť vám to asi nebude, ale pomôže to pri vykašliavaní.

3. Veľa spánku

Keď ste chorá, neriešte prácu ani žiadne podobné problémy. Ľahnite si do postele, pustite si hudbu a oddychujte. Pri chorobe telo potrebuje veľa energie na imunitné procesy, ktoré v ňom prebiehajú a tak mu ju treba dodať. Taktiež sa telo bude lepšie proti vírusom brániť, ak budete veľa spať, takže spánok funguje aj ako čiastočná prevencia proti chorobám.

4. Horúci kúpeľ

Pri zvýšenej teplote nie je dobrý nápad ešte ju zvyšovať kúpeľom, ale napríklad ak máte problémy iba s dýchacími cestami, nemalo by vám to uškodiť. Pustite si relaxačnú hudbu a napustite si vaňu. Para rozšíri dýchacie cesty a pomôže ich vyčistiť.

5. Slepačia polievka

Pri prechladnutí je tým najlepším jedlom, ktoré svojmu telu môžete ponúknuť. Upokojí zapálené hrdlo, pomôže pri potení a dodá látky, ktoré pri chorobe potrebujete najviac. Takže ak ste chorá, poproste niekoho aby vám navaril veľký hrniec polievky.

6. Zinok

Keď ochoriete, zaobstarajte si výživový doplnok s obsahom zinku. V lekárni vám ponúknu veľké množstvo takýchto tabliet. Zinok je k životu nevyhnutný a pomáha napríklad s urýchlením hojenia rán, alebo s podporou rastu u detí. Okrem toho „naštartuje“ imunitný systém. Najviac dokáže pomôcť práve pri prechladnutí alebo zápaloch ucha a dýchacích ciest.

Môžete objednať aj online cez internet priamo z lekárne a ešte ušetriť, napríklad z Pilulka.sk, Lieky24.sk alebo z ďalších. Na KuponyZdarma.sk si skopírujte zľavový kód, ten uplatnite pri nákupe a tak ušetrite. So zľavovými kódmi môžete šetriť v stovkách obľúbených obchodov. Nie je potrebná žiadna registrácia a zľavy sú aj v desiatkach eur pri každom nákupe.

7. Meditácia

Pri prechladnutí na šport vyžadujúci pohyb môžete zabudnúť. Ak sa na to cítite, môžete ísť maximálne na prechádzku na čerstvom vzduchu. Veľmi potrebné pri chorobe je pozitívne myslenie. V depresii sa budete liečiť aj z prechladnutia o veľa dlhšie ako keď sa už tešíte na niečo, čo budete môcť po chorobe robiť. Ak ste fanúšičkou meditácie, pokojne to využite.

Takže až nabudúce prechladnete, budete môcť využiť tieto overené rady, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť prechladnutia. Prípadne, možno poznáte aj niečo nové, čo pomáha a my to tu neuvádzame. Čo tak to skúsiť skombinovať? Všetko pre dobré zdravie vám môže veľmi pomôcť.

Foto: ilustračné