Ako sa nadobro zbaviť zlých návykov

Každý z nás má nejaké zlé návyky. Niektorí z nás zostávajú dlho hore a kvôli tomu nemajú dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Iní zas konzumujú prevažne nezdravé a kalorické jedlá. Niekto zas fajčí, a to napriek tomu, že sa už celú dekádu snaží prestať. A možno sa len celý víkend neviete odtrhnúť od filmov a seriálov. Niektoré návyky je ťažké zmeniť – špeciálne pokiaľ ide o zlozvyky. No stojí za to porozmýšľať o ich pretvorení v prospešnejšie zvyky. Pripravení na zmenu? S pomocou niekoľkých užitočných rád sa vám to určite podarí. Tu je zopár tipov ako na to. 

Ako sa nadobro zbaviť zlých návykov
Ako sa nadobro zbaviť zlých návykov

Spravte z toho záväzok

Čokoľvek musíte spraviť na to, aby sa váš cieľ stal záväzným, urobte to. Môže ísť o vylepšenie vašej formy, stravovacích návykov, spánku, online stávkovania či dokonca obmedzenie fajčenia alebo hryzenia si nechtov. Definujte to. Napíšte si presne, aký je váš cieľ a berte to ako záväzok voči vášmu partnerovi, voči vašim deťom, voči sebe. Tento krok je nevyhnutný, inak sa plnenie vašich cieľov nikdy nezačne. Mať napísanú „zmluvu“ môže byť obrovskou pomocou. Preto si ju napíšte, vytlačte a podpíšte sa pod ňu. 

Vytvorte si mapu k vášmu cieľu

Keď už je váš cieľ nastavený, musíte mať jasno v tom, ako ho dosiahnuť. Potrebujete mať racionálne ciele. Tie musia byť špecifické – napríklad nosiť si do práce každý deň zdravý obed alebo ísť cvičiť hneď po zobudení. Ciele by tiež mali byť merateľné – mali by ste byť schopní sledovať svoj progres ako napríklad počet krokov alebo hodiny strávené spánkom. Tiež by mali byť dosiahnuteľné a realistické – ak si dáte príliš veľké záväzky hneď na začiatku a prirýchlo, môže vás to demotivovať, nakoľko výsledky nebudete vidieť tak rýchlo ako chcete. Dôležité sú tiež odmeny – tie by mali byť akousi pochvalou za dodržiavanie stanoveného plánu. Za odmenu si napríklad môžete každý piatok dopriať návštevu kina alebo si niečo pekné kúpiť. A nakoniec, ciele by mali byť časovo ohraničené. Nastavte si preto dátum, kedy svoj cieľ chcete dosiahnuť, respektíve kedy chcete s vaším zlozvykom skoncovať úplne. 

Identifikujte spúšťače

Možno konzumujete príliš veľa cukru keď v noci nespíte dostatočne. Alebo vždy porušujete diétu v období menštruácie. Niekto fajčí oveľa viac, pokiaľ je pod stresom. Začnite preto monitorovať svoje správanie a identifikujte, čo vás motivuje vaše zlozvyky ešte viac prehlbovať. Potom dajte priestor kreativite. Niekomu by mohlo pomôcť počas zvýšenej chuti na sladké mať po ruke niekoľko kociek horkej čokolády. Pri stresoch v práci by ste sa namiesto fajčenia mohli prechádzať po kancelárii. Skrátka premýšľajte, adaptujte sa a meňte.