Využite voľný čas, pripravte sa na pohovor a získajte dobre platenú prácu aj v čase krízy

Najdôležitejším a rozhodujúcim krokom na ceste k hodnotnej a dobre platenej práci je pohovor. Dnes je však situácia o niečo náročnejšia, preto musí byť aj vaše vystupovanie a pohovor ešte lepší, pretože len tak sa vám podarí zaujať miesto vo firme, ktorá vám dokáže poskytnúť potrebné zabezpečenie aj napriek súčasnej kríze.

Využite voľný čas, pripravte sa na pohovor a získajte dobre platenú prácu aj v čase krízy
Využite voľný čas, pripravte sa na pohovor a získajte dobre platenú prácu aj v čase krízy (Foto: unsplash.com)

Každý rozhovor je nová skúsenosť, ktorá môže byť užitočná, aj keď možno ešte nie ste odhodlaný zmeniť zamestnanie. Je to príležitosť zhodnotiť seba, nadviazať obchodné kontakty, včas si uvedomiť, že je tu ideálny priestor na zmenu a spôsob, ako ísť ďalej.

Na pohovor však nestačí len včas prísť. Mali by ste sa vo vlastnom záujme dôkladne naň pripraviť a my vám prezradíme, ktoré kroky sú aktuálne najdôležitejšie.

Postarajte sa o svoj vzhľad

Prvý dojem osoby sa vytvára v prvých 30 až 40 sekundách stretnutia.

Priateľské výrazy tváre, prirodzené pohyby a svieži, elegantný a reprezentatívny vzhľad – to sú najdôležitejšie faktory, ktoré spôsobujú vzájomné sympatie. Ak sa teda blíži deň pohovoru, nezabudnite si minimálne deň pred ním pripraviť tie najlepšie topánky.

Na pohovore sa vo väčšine spoločností preferuje obchodný štýl obliekania. Nemusíte byť však preto mužom v sukni. Žena by mala vždy zostať ženou. Elegantný oblek je najlepší, ale možné sú aj elegantné a jednoduché šaty. Ak si potrpíte na „zvýraznenie“, šatka na krku, krásna brošňa alebo šnúra perál nič nepokazia.

Pokiaľ ide o účesy, najlepšie vnímané sú vlasy, ktoré nezakrývajú vašu tvár. Všetko je dnes ale veľmi individuálne. Základom je, aby boli zvolené nohavice a ostatný odev vždy upravený, čistý a trendy.

Pripravte sa

Nemôžete ísť na pohovor náhodne. Je potrebné sa starostlivo pripraviť. Preštudujte si informácie o spoločnosti, nájdite informácie o osobe, ktorá bude viesť s vami pohovor a premyslite si svoju rečovú prezentáciu.

Je potrebné si pritom tiež uvedomiť, že prvý dojem sa nedá urobiť dvakrát, čo znamená, že sa musíte pozviechať a naladiť, aby ste sa dokázali čo najlepším spôsobom odprezentovať, pretože druhá šanca prísť nemusí.

Nepremieňajte konverzáciu na monológ

Ak ste sa na pohovor dôkladne pripravili, neznamená to, že by ste mali všetkými informáciami svoje „publikum“ hneď v úvode zahltiť. V prvom rade, a nie len na pohovore, je veľmi dôležité vedieť správne počúvať.

Znamená to vypočuť si obchodného partnera, možno budúceho zamestnávateľa a pokúsiť sa pochopiť, koho presne spoločnosť hľadá, a aké profesionálne a osobné vlastnosti potrebujú. A po vyvodení príslušných záverov, môžete povedať aj niečo o sebe.

Aj tu platí, čím menej, tým lepšie. Rozhodne ale nezabudnite ani na zdravú dávku sebavedomia.

Text:PR