Čo ste o ľudskom oku nevideli

Oči nám v mnohom uľahčujú život. Hoci, občas nastanú situácie, kedy sa pred ne dostane niečo, čo by sme radšej nevideli. Veríme, že to v prípade tohto článku neplatí. Prečítajte si ho a spoznajte svoje oči bližšie, hlbšie, jednoducho viac.

Ako funguje oko?
Oko úzko spolupracuje s mozgom. Ten sa až polovicou svojej kapacity podieľa na tom, že vidíme. Ako to celé prebieha? Do oka vstupuje svetlo cez rohovku a jeho lúče sú zaostrené do jedného bodu na sietnici. Ide pritom o obrátený obraz, ktorý skoriguje až ľudský mozog. Zaujímavé je aj to, že ľudské oko rozlišuje len tri farby a to zelenú, červenú a modrú. Ostatné farby sú len ich kombináciami.

A keď nefunguje správne?
Údajne viac ako 60% populácie trpí nejakou formou zrakovej vady. Najčastejšie ide o krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus šošovkový alebo rohovkový. Táto trojica očných vád pramení z nesprávneho zalomenia svetelných lúčov, ktoré sa nezbiehajú na sietnici, ale pred ňou (krátkozrakosť), za ňou (ďalekozrakosť), prípadne na viacerých miestach. Moderná medicína ich však vie pomerne spoľahlivo a účinne liečiť pomocou mimoriadne presných laserových prístrojov.

Očné svaly neprávom na okraji záujmu
V centre pozornosti sú väčšinou iné svaly na ľudskom tele ako práve tie, ktoré hýbu očami. Pritom ide o pozoruhodne výkonné svalstvo, dokonca najrýchlejšie v našom tele! Aj vďaka tomu sú oči vždy 100% pripravené vykonávať svoju funkciu. Svaly oka zároveň patria k jedným z najaktívnejších v našom tele a svoju funkciu vykonávajú s veľkým prehľadom. Sú až 100krát výkonnejšie ako je potrebné.

Kľúč k bezpečnosti máte v oku
Bezpečnosť akéhokoľvek druhu je stále viac skloňovanou potrebou. Obyčajné kľúče a zámky už v mnohých prípadoch nestačia a krátke začínajú byť aj kamerové systémy. Ešte nedávno moderné skenovanie odtlačkov prstov už dnes nahrádza skenovanie dúhovky. Kým odtlačok prsta sa posudzuje podľa 40 jedinečných znakov, očná dúhovka ich má viac ako 250. Bezpečnosť tak nemáme vo svojich rukách, ale v očiach.

Text: PR, fotografia v článku – zdroj cornea.sk