5 faktov o priberaní, ktoré vás nepotešia

Či chcete alebo nie, faktom je, že veľká časť ľudí nie je spokojná so svojou váhou. Nejdeme tu hľadať výhovorky pre ženy, ktoré majú nejaké tie nadbytočné kilá, ale dozviete sa, že nejde iba o stravu a že stres a nadváha priamo súvisia.

5 faktov o priberaní, ktoré vás nepotešia
5 faktov o priberaní, ktoré vás nepotešia

Nie je to len stravou

Tým, že sa nachádzate v stálom strese svojmu telu veľmi ubližujete, to je jasné asi všetkým. Podľa posledných vedeckých výskumov ale dokáže stres výrazne ovplyvniť aj vašu hmotnosť. Nielenže sa v strese stravujeme veľmi nepravidelne, ale k priberaniu vedie aj chemická reakcia, ktorá stres spúšťa. Ide o hormón, ktorý vytvára v tele pocit stresu – odborníci ho nazývajú Adamts1. Tento hormón podporuje tvorbu tukových buniek v tele a mení normálne bunky na tukové tkanivo okolo orgánov.

Na horšie časy…

Okrem premeny buniek na tuk robí stres v tele ešte jednu závažnú vec, ktorá tiež ovplyvňuje tvorbu tukových buniek. Je to pravdepodobne proces, ktorý sa u ľudí vyvinul už veľmi dávno. Ide o to, že keď je telo dlhodobo pod stresom, podvedome sa pripravuje na horšie časy, ktoré často so stresom súvisia. Bohužiaľ sa pripravuje práve vytváraním zásob a priberaním. Toto je dôkaz toho, že aj stresujúce zamestnanie dokáže urýchliť vaše priberanie.

Tukové bunky komunikujú

Vedci priniesli aj ďalší dôležitý objav – doteraz boli tukové zásoby považované za pasívne zhluky tukových buniek, ktoré slúžili iba ako zásoba a nemali v podstate žiadnu inú funkciu. Teraz ale vedci hovoria, že tukové bunky medzi sebou dokážu komunikovať pomocou hormónových signálov. Proces premeny buniek spúšťa už spomínaný hormón Adamts1. Keď už ale tukové zásoby máte, nové budú počas stresu vznikať oveľa rýchlejšie u vás ako u chudých ľudí. Môže za to reťazová reakcia.

Problém môže vzniknúť už v maternici

Okrem zistenia nových vecí, boli potvrdené aj niektoré dlho známe ako to, že stres v zamestnaní vedie k nesprávnym stravovacím návykom, nedostatku pohybu, prejedaniu sa a podobne. Vedci stále hovoria aj to, že čím obéznejšia je tehotná žena, tým väčšie je riziko rôznych porúch u dieťaťa ako poškodenie mozgu, mŕtvica, srdcovocievne ochorenia alebo astma. Preto ak plánujete mať dieťa, mali by ste najprv upraviť svoju hmotnosť. Bezpečnejšie to bude aj pre samotnú ženu, ktorá bude mať počas tehotenstva menej problémov.

Lieky proti obezite?

Je možné, že sa v blízkej budúcnosti dočkáme liekov proti obezite – nasvedčujú tomu rôzne vedecké výskumy. Najväčším problémom pre vedcov ale stále ostáva, ako tvorbu tuku zastaviť. Vedeli by vyriešiť problém, ako kalórie „odkloniť“ od tukových buniek, ale problém je práve otázka, kam tie kalórie odviesť? Ak by ich neustále odvádzali preč od tukových buniek, mohli by nastať problémy s metabolizmom v organizme. Takže ani tento fakt nás nepotešil.

Na zázračné tabletky, ktoré vám pomôžu schudnúť sa teda ešte tento rok radšej nespoliehajte. Budete musieť zvoliť niektoré z tých tradičných ciest k úbytku nadbytočných kilogramov. Hýbte sa viac, jedzte menej a možno si ani neuvedomíte a váha pôjde do nižších čísel.

Foto: ilustračné