Hojenie môže byť rýchlejšie a prírodné – ak viete, aké bylinky použiť

Pod slovom „rana“ si nemusíte hneď predstaviť otvorenú zlomeninu. Takmer každý deň sa nám udeje nejaký malý úraz, či už si porežeme prst na stránke kancelárskeho papiera alebo sa šmykneme na schodoch a rozbijeme si koleno. Práve preto je dobré poznať lieky z prírodnej lekárne, aby sme nemuseli často a opakovane siahať po tých chemických.

Hojenie môže byť rýchlejšie a prírodné – ak viete, aké bylinky použiť
(zdroj: unsplash.com)

Najstaršia a najúčinnejšia liečivá bylinka

Najmä ženy považujú poranenia za neestetické, pretože po nich zvyknú ostávať menšie alebo väčšie jazvy. Bylinky, ktoré napomáhajú hojeniu,
častokrát dokážu aj zaceľovať jazvy. Prvou z nich je harmanček, alebo ľudovo nazývaný aj rumanček či kamilka. Je to jedna z najstarších liečivých bylín, ktoré ľudstvo pozná, pretože jeho vysušené kvety obsahujú naozaj silné bylinné lieky, medzi inými aj prírodné kortikosteroidy. Využíva sa najmä sušený harmanček, ktorý stačí nasypať do bavlneného vrecúška, zaliať prevarenou vodou a nechať chvíľu lúhovať. Mokré vrecúško potom poriadne vyžmýkajte a priložte na poranené miesto. Dobrou alternatívou sú aj tinktúry alebo prírodné mastičky z harmančeka.

Malý, ale účinný

Podobne, ako harmanček, je známy aj nechtík lekársky. Drobučká rastlinka má v skutočnosti obrovské protizápalové vlastnosti aj dezinfekčné
účinky. Najlepšie je používať ju vo forme mastičiek, ktoré sa dajú vyrobiť priamo doma, alebo kúpiť v lekárni. Mastička sa môže aplikovať priamo na ranu, či už v podobe škrabanca, infekcie alebo dokonca aj kožného ochorenia. Nechtík sa však dá používať aj vnútorne, najmä na liečbu slizníc. Šálka čaju z čerstvých kvetov (stačí jedna polievková lyžica) dokáže priam zázraky. Bylinky bývajú nielen liečivé, ale aj voňavé – a často sú súčasťou našich obľúbených vôní. Vyberte si napríklad z najlepších parfémov pre ženy, alebo najlepšie pánske vône.

Vypiť alebo vyčistiť

Čo si predstavíte pri názve „kostihoj“, ak nie to, že dokáže hojiť? Kostihoj naozaj obsahuje liečivú látku alantoín, ktorá zrýchľuje rast buniek, a tak napomáha hojeniu, či už zlomenín, alebo rán a popálenín. Najlepšie je vyrobiť si z neho obklad. Tradičnou liečivou rastlinou, ktorá sa dlhodobo využíva v ľudovej medicíne po celom svete, je aj repík lekársky. Je to tak preto, lebo má antiseptické, protizápalové a krvácanie zastavujúce vlastnosti. Čerstvé listy z neho môžete aplikovať priamo na malé kožné poranenia alebo škrabance. Listy ale najprv omyte a môžete ich aj jemne rozdrviť. Z repíka si môžete pripraviť aj výluh, a to tak, že sušený alebo čerstvý repík zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať. Vychladnutou tekutinou môžete vyčistiť ranu, alebo zmierniť zápal a podporiť hojenie rany.