Chcete dokonale vyčistiť toaletu? Vyrobte si čistiaci prostriedok sami!

Vizitkou dobre udržiavaného domova je čistá a sviežo voňajúca toaleta. Existuje veľké množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré vám sľubujú dokonalú a rýchlu čistotu, no obvykle obsahujú chemické látky a tie majú po spláchnutí obrovský vplyv na celý náš vodný ekosystém, planétu aj nás. Ako teda čistiť lacno a ekologicky zároveň?

Chcete dokonale vyčistiť toaletu? Vyrobte si čistiaci prostriedok sami!
(zdroj: unsplash.com)

Zázračné domáce tablety

Jedným z riešení je vyrobiť si šumivé DIY tablety. Budete na nich potrebovať 200 gramov jedlej sódy, 90 g kyseliny citrónovej, rozprašovač s vodou, 20 kvapiek esenciálneho oleja (najlepšie mätového alebo levanduľového), 2 lyžice octu, lyžicu na miešanie, väčšiu misu a silikónové formičky alebo vykrajovačky. Najprv v mise zmiešajte jedlú sódu a kyselinu citrónovú. Do rozprašovača s vodou pridajte aj ocot a esenciálny olej. Striekajte to na sódu a kyselinu, až kým nebudú mať takú konzistenciu ako vlhký piesok. Dajte však pozor na to, aby to nebolo príliš vlhké, pretože potom môže celá zmes vyšumieť.

Aj do nádržky, aj do misy

Počkajte, kým postriekaná zmes trochu nestuhne, potom pomocou lyžice naplňte silikónovú formičku. Tablety nechajte cez noc poriadne preschnúť a stuhnúť. Nakoniec ich jednoducho z formičiek vyklopte. Najlepšie je ich skladovať v uzatvárateľnej a vzduchotesnej nádobe. Ako teda takýmito tabletami vyčistiť nádržku alebo z nej odstrániť vodný kameň? Stačí do nádržky vhodiť jednu tabletu, nechať rozpustiť, počkať 15 minút a spláchnuť. Šumivé tablety vám navyše pomôžu toaletu aj prevoňať. Vhoďte jednu do toalety a dosiahnete rýchle osvieženie.

Dokonalá kombinácia

A čo je na týchto tabletách také zázračné? Práve kombinácia jedlej sódy a octu, ktorá dokáže očistiť hrdzu aj vodný kameň. Jedlá sóda totiž predstavuje skvelé a veľmi jemné abrazívum, vynikajúce aj ako prírodný dezodorant. Kyselina citrónová je zasa prírodnou konzervačnou látkou, ktorá zabíja baktérie a plesne. Odstraňuje aj mydlovú penu, škvrny po tvrdej vode, vápenaté usadeniny a spomínanú hrdzu. Domáce šumivé tablety sú tak vynikajúcim a účinným prostriedkom na ekologické a zároveň lacné čistenie.