Jednodňový výlet v kráľovskom starobylom meste Bardejov

Ak túžite spoznávať Slovensko, tak zaujímavým a obohacujúcim môžete byť jednodňový výlet na východnom Slovensku v meste Bardejov, ktoré je pýchou Šariša. Jedno z najkrajších miest na Slovensku je známe niekoľkými impozantnými stavbami, ktoré sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Množstvo pamiatok láka nejedného turistu, preto je Bardejov jednoznačne strediskom cestovného ruchu v regióne Šariš.

Jednodňový výlet v kráľovskom starobylom meste Bardejov
Jednodňový výlet v kráľovskom starobylom meste Bardejov (zdroj: komerčný článok)

Čo by ste určite nemali vynechať počas jednodňového výletu?

Najvyhľadávanejšie je Radničné námestie vybudované v gotickom štýle, kde púta pozornosť Mestská radnica. Tá je dnes sídlom Šarišského múzea, ktoré prezentuje historickú expozíciu pod názvom Bardejov – Slobodné kráľovské mesto. Po obvode radnice sú kamenné plastiky, kde si môžete všimnúť aj chlapca s vystrčeným holým zadkom, ktorý je namierený na dom richtára. Ten vraj nezaplatil stavbárom dohodnutú sumu, tak jeden z nich v noci dorobil na radnici sochu chlapca.

Dominantou je aj Bazilika Minor sv. Egídia, kde sa na štvrtom poschodí nachádza zvonica s dvojicou zvonov Ján a Urban a pôvodným zvonom Signium. Bazilika je obľúbená najmä kvôli možnosti výstupu na vežu s nádherným výhľadom, ktorý si nesmiete nechať ujsť. Malebné námestie dotvára 46 farebných meštianskych domov, ktoré si zachovali svoj gotický výzor. Obľúbeným skvostom na námestí sa stala aj socha kata, ktorá je fotografickým objektom od roku 2016. Katov dom nájdete na Veternej ulici v blízkosti objektu Hrubá bašta. Dom bol kedysi sídlom mestského kata a jeho súčasťou bola aj väznica s útrpnou komorou.

Jednodňový rodinný výlet môžete spojiť aj s návštevou lokality židovského kultúrneho dedičstva, ktorým je Židovské suburbium situované za hradbami mesta. Areál zahŕňa Starú synagógu, školu a rituálny kúpeľ. Bardejov je v Európe známy aj ako kúpeľné mesto, a to najmä vďaka cisárovnej Sissi a ruskému cárovi Alexandrovi, ktorí navštívili Bardejovské kúpele. Navyše v hoteli Alžbeta môžete nazrieť aj do špeciálneho múzea venovaného cisárovnej Sissi. Jednodňový výlet môžete zakončiť v promenádovom parku, kde vám chvíľky relaxu znásobí spievajúca fontána.

Komerčný článok