Rola otcov v spoločnosti sa za posledné storočie výrazne zmenila. Otec už dávno nie je chápaný iba ako živiteľ, ktorého musia všetci poslúchať a tak trochu sa pred ním „triasť“. Otec je modernou spoločnosťou vnímaný ako výborný spoločník a láskavý učiteľ, ktorý svoje deti dokáže pripraviť na skutočný život, pred ktorým ich maminky ochranársky strážia. To sa niekedy nezaobíde bez nejakého toho zranenia, ale moderní ockovia vedia, že lekárnička v batohu to istí. Ako vlastne vychováva otec a prečo je pre deti tak dôležitý?
Kedysi bol otec vnímaný predovšetkým ako hlava rodiny, ktorej prináležala patričná úcta, zatiaľ čo dnes je jeho úloha vnímaná oveľa voľnejšie. Otec je dôležitou postavou v živote každého dieťaťa. Nie je tak ochranársky ako mama – otcovo pôsobenie na deti pekne vystihol indický spisovateľ Anthony de Mello: „Otec nie je niekto, o koho sa môžeš opierať, ale ten, kto ťa z tohto sklonu stále sa niekoho držať neustále oslobodzuje.“
Niekedy však práve to vedie k úrazom. Otcovia proste niekedy nevnímajú riziko tak intenzívne ako mamy, ktoré vidia hrozbu na míle ďaleko. Keď sa nejaké tie škrabance či odreté kolená prihodia, mamy by mali zachovať pokoj a otcovia by mali vedieť, že rany je potrebné ošetriť. Aj keď sa častejšie prikláňajú k názoru, že „čo ťa nezabije, to ťa posilní“.
Ockova výchova: Zodpovednosť a samostatnosť
Rozdiely medzi výchovou mamy a otca sú na prvý pohľad (prirodzene) rozdielne. Mama sa o deti stará, učí ich a snaží sa ich chrániť. Otec to samozrejme robí tiež, ale trochu inak – na prvý pohľad možno trochu nerozvážne. On sa svojim deťom nebojí „naložiť“ viac, než jeho drahá polovička. Neopakuje dookola, že dieťatko by malo prísť na večeru, pretože inak bude hladné, ani že pokiaľ bude behať po zablatenom parku rýchlosťou vetra, spadne a rozbije si nos. Takýmto spôsobom nepriamo učí svoje deti vnímať následky svojich rozhodnutí a zároveň za ne niesť zodpovednosť, čo je neoddeliteľnou súčasťou života rodičov.
Bunkre, domčeky na stromoch, výlety do prírody a iné dobrodružstvá
Poznáte ten pocit, keď sa dívate na deti hrajúce sa s otcom (alebo s celou partiou otcov a strýkov), kedy často neviete rozoznať, kto z tej bandy je dieťa a kto dospelý? Vôbec sa nedivíme! Otcovia sa dokážu dokonale ponoriť do prítomného okamihu. Keď stavajú bunker, domček na strome, hrajú futbal medzi stromy alebo schovávačku po dome, všetko berú smrteľne vážne.
Kým mama dáva pozor, aby dieťatku nebola zima, malo vo vrecku vreckovku, v batôžku pitie a pri schádzaní z bicykla nespadlo, ockovia riešia hlavne to, že za týmto veľkým stromom sa dá skvele rozohrať šišková vojna, a že prejsť 20 km na bicykli je hračka. Nie, rozhodne tým nechceme povedať, že s mamou nie je zábava. Maminky len skrátka dávajú väčší pozor na to, aby bolo všetko v poriadku a neprihodila sa nejaká nehoda. A to aj tie mamy, ktoré milujú stanovanie, šifrovačky, zdolávanie hôr, stavanie iglu a snehuliakov, ale aj snehové alebo šiškové bitky.
Dobrodružstvo prináša aj riziká
Práve pri hrách a na výletoch sa najviac miešajú sloboda a zodpovednosť, ktoré rodičia dokážu deti naučiť iba tak, že im pôjdu príkladom. Čo znamená, že ten, kto si vonku rozbije koleno, nemusí byť vždy dieťa. Pokiaľ sa prihodí nejaké to drobné zranenie, ktoré k hre alebo k pobytu v prírode patrí, mali by ste si vždy vedieť rady – či už ste mama, otec, strýko, dedko, babička alebo sestra či brat. V batohu by preto nikdy nemala chýbať fľaša s čistou vodou, KPZ a cestovná lekárnička. V tej by ste mali mať aspoň sterilné štvorčeky, náplasti, obväzy a hlavne dezinfekciu. Ani príručka prvej pomoci nie je od veci. A ruku na srdce, aj ostrieľaný ocko pri nejakom tom zranení ocení, ak dezinfekcia neštípe. Vhodná je s obsahom jódu, pretože jód zničí väčšinu baktérií, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
Ako správne ošetriť drobné poranenie?
Poranenie najprv opláchnite čistou vodou a následne na ranu alebo postihnutú kožu aplikujte 1–3 ml dezinfekcie, ideálne tej na báze jódu (dávka závisí od rozsahu poranenia/postihnutia) a opatrne rozotrite – pokiaľ možno sterilne – s presahom na zdravú kožu aspoň o 1,5 cm. Potom (opäť podľa možností sterilne) prekryte obväzom alebo náplasťou.
Tipy na ešte lepšiu zábavu s ockom
Šifrovačka:
Pokiaľ sa rozhodnete usporiadať šifrovačku, môžete to urobiť štandardne… alebo na jej zlepšenie použijete všetky náboje zo svojho chlapského arzenálu. Úlohy, ktoré majú deti vyriešiť, alebo indície vďaka ktorým nájdu ďalšie pomôcky, doplňte kostýmami.
TIP: Pokiaľ bude témou šifrovačky nájdenie truhlice so zlatom na ostrove pokladov, získate od nezbedníkov plusové body, keď sa prezlečiete za piráta (a popravde, to by sa mohlo pozdávať aj maminke).
Kimovka a „zvláštne veci“:
Kimovka alebo „ukáž, akú máš pamäť!“. Táto hra spočíva v správnom zapamätaní si vecí. Rozložte na jedno miesto 10–20 ľubovoľných vecí a nechajte deti, aby si ich počas jednej minúty zapamätali čo najviac. Potom veci zakryte šatkou a nechajte svoje ratolesti, aby vypísali, nakreslili alebo vymenovali všetky predmety, ktoré si zapamätali. Kto si ich zapamätá najviac, vyhráva!
TIP: Ak chcete hru niečím ozvláštniť, zamiešajte medzi obyčajné predmety aj niečo špeciálne alebo zábavné. Napríklad babičkinu nočnú košeľu, dedkovu zubnú náhradu alebo ožužlanú psiu hračku. Stavte sa, že práve tieto nečakané predmety nikto nezabudne!
„Obyčajný“ výlet do prírody
V dnešnom svete, kedy deti najradšej trávia čas pri displejoch a obrazovkách, môže byť niekedy ťažké namotivovať ich, aby na výlete neboli otrávené a protivné. Rodičia by preto mohli skúsiť výlet pripraviť a niečím ozvláštniť. Keď bude dieťa vedieť, aká dlhá cesta ho čaká, aké budú zastávky, čo zaujímavé uvidí, kde si dá niečo pod zub a kde zmrzku, určite bude na čerstvý vzduch chodiť ochotnejšie. Preskúmajte trasy dopredu a vyberte také, ktoré majú v blízkosti niečo, čo je zaujímavé pre vašu ratolesť. Pokiaľ miluje motorky, vezmite ho okolo motokrosovej dráhy. Pokiaľ zvieratká, naplánujte si trasu okolo lesnej zoo. Cestou môžete pomátať aj prírode – napríklad tak, že cestou pozbierate porozhadzované odpadky.
TIP: Najzaujímavejší bod výletu naplánujte na 2/3 trasy, aby malo dieťa motiváciu a tešilo sa na väčšiu časť cesty.
Komerčný článok