Chcete sa správať racionálne k svojmu telu, duši i peňaženke a zároveň životnému prostrediu? Kľúčiky od auta nechajte doma a chopte sa bicykla, kolobežky, alebo si zaobstarajte kvalitné tenisky na beh, či chôdzu. Ak tak spravíme všetci, svet sa môže opäť kolektívne tak trochu spomaliť.
Chcete sa viac hýbať?- Začnite: „Kondícia sa môže budovať pomaly. Nechceme predsa hneď na začiatku skončiť s odreninami, natiahnutými svalmi alebo dokonca so zlomeninou. Rovnako neodporúčam porovnávať sa a snažiť sa držať tempo s fyzicky zdatnejšími, i keď pohyb v partii je zábavnejší,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Svetlana Šefčiková.
Bicykel, chôdza, rýchlo-chôdza a beh
Veľkou výhodou bicykla je, že je pre každého. Bicykel si najprv poriadne skontrolujte, dofúkajte kolesá, alebo navštívte servis. Nezabudnite, že sa vám ľahko môžu vytvoriť otlaky na dlaniach alebo na pätách, okrem kvalitných rukavíc so sebou preto určite pribaľte aj cestovnú lekárničku so zásobou náplastí.
Trendom tohto storočia je pravidelná návšteva posilňovne. Každý pohyb je dobrý, ak však chcete spojiť príjemné s užitočným a navyše ušetriť nejaké to euro mesačne, skúste začať chodiť peši. Hodina chôdze do práce vám môže nahradiť hodinu po práci v posilňovni. Začať môžete postupne a nie tak intenzívne. Na úvod vynechajte výťahy a chodievajte výhradne po schodoch. Zlepšenie výkonu sa ukáže už v krátkej dobe. Kľúče od auta nechajte doma, napríklad len jeden deň v týždni. Našťastie, v nepriaznivom počasí, môžete doplniť chodenie peši, či beh, využitím hromadnej dopravy.
Strečing
Pravdepodobne najzákladnejšie delenie je na dynamický a statický strečing. Rozdiel je celkom prostý – ten dynamický (častokrát súčasť rozcvičky) sa vykonáva pred aktivitou, ten statický po aktivite. Má obrovské benefity, len ho neradno podceňovať.
Ako sa ošetriť
„Starostlivo pripravená lekárnička môže zachrániť život, k dispozícii by ste ju mali mať kdekoľvek, kam sa vyberiete. Menšia sa vojde aj do ruksaku. Dezinfekcia je na prvom mieste pri veľkom množstve poranení. Môže ísť o úraz hlavy, otvorenú zlomeninu, či odreniny,“ hovorí lekárka.
• Dezinfekcia by nemala štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, starých ľuďoch, veľmi citlivých osobách či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.
• Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané – jód zničí väčšinu baktérií, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
• Ideálne ak je určená na pokožku i sliznice.
Všetky spomínané aktivity ľahko včleníte do svojho denného harmonogramu naplno, či pozvoľna. Vyjdenie zo svojej komfortnej zóny vám môže priniesť užitočnú zmenu životného štýlu.
Komerčný článok