Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na tvári a tele? Naše 3 tipy

Objaviť sa možu najčastejšie na tvári alebo rukách a každá z nás sa ich snaží zbaviť. Pigmentové škvrny sú miesta na koži s nahromadeným pigmentom – menalínom, a vznikajú buď z nedostatku tohto pigmentu alebo pôsobením slnečného žiarenia. Čo ďalšie môže tieto škvrny spôsobovať a ako sa ich zbaviť?

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na tvári? Našich 5 tipov
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na tvári? Naše 3 tipy

Príčina vzniku pigmentových škvŕn

Ako sme spomínali, tak najčastejšie vznikajú pigmentové škvrny z nedostaku tohto pigmentu a na základe slnečného žiarenia. Preto tieto škvrny môžete vidieť práve na ľuďoch vo vyššom veku. Odbornú definíciu tohto pojmu nájdete aj na stránke Wikipédie. Pigment v tele už ubúda, a aj preto napríklad šedivejú vlasy. Zároveň sa na pleti prejaví aj niekoľkoročné pôsobenie slnka a opaľovania. Ak už na pleti pigmentové škvrny máte, mali by ste sa naučiť poriadne zakryť. Ohľadom tejto témy sme písali v článku o korektoroch. 

Ďalším z dôvodov môže byť užívanie liekov. Najčastejšie sú to antimykotiká, antibiotiká a hormonálna antikoncepcia. Spôsobujú to, že sa pigmenty v pokožke viac zhlukujú. Príčinou býva nestabilná hladina hormónov a poruchy ich tvorby, hlavne v mladšom veku žien. K hormonálnym zmenám dochádza v období tehotenstva, pričom po pôrode tieto škvrny zmiznú.

3 tipy na boj proti pigmentovým škvrnám

Prevencia

Už v mladom veku treba začať dodržiavať určité pravidlá, aby ste sa vyhli množstvu pigmentových škvŕn na pleti. V prvom rade je to každodenné používanie opaľovacieho krému na tvár. Ten vás ochráni nie len proti opáleniu a pigmentovým škvrnám, ale aj predčasnému starnutiu pokožky. Ideálne je používať krém na pigmentové škvrny s SPF aspoň 30+. Okrem ochranných krémov pôsobia ako ochrana pred slnkom aj niektoré druhy prírodných olejov.

Domáce recepty

Aj niektoré z potravín vo vašej kuchyni vám dokážu s pigmentovými škvrnami pomôcť a odstrániť ich. Osvedčená je napríklad citrónová šťava, ktorú zmiešate s vodou a 2x denne ju aplikujete na postihnutú oblasť. Účinná je napríklad kurkuma zmiešaná so smotanou. Naneste ju na oblasť s pigmentovými škvrnami ako masku a nechajte 15 minút pôsobiť.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na tvári? Naše 3 tipy
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na tvári? Naše 3 tipy

Správna kozmetika

Ak vám domáce recepty na škvrny nezaberajú, vyskúšajte špeciálnu kozmetiku na pigmetnové škvrny na tvári, prípadne na zvyšok tela. Medzi kvalitné a účinné značky patrí Bioderma. Na pigmentové škvrny majú vyvinutú špeciálnu radu kozmetiky Pigmentbio. Viac o tejto špeciálne vyvinutej rade sa dozviete vo videu nižššie.