Aký alkohol vybrať na štedrovečerný vianočný stôl

Už vopred by ste sa mali rozhodnúť, aký alkohol budete podávať na vašom štedrovečernom stole. Či už pripravujete večeru pre dvoch ľudí alebo desať. Vyhnete sa tak stresu tesne pred Vianocami. S predpripraveným menu a nápojovým lístkom si môžete užiť pokojné sviatky. Čo sa hodí ku klasickým vianočným jedlám z ponuky alkoholových nápojov?

Aký alkohol vybrať na štedrovečerný vianočný stôl (Foto: unsplash.com)

Pivo na Vianoce – áno či nie?

Kedysi nebol alkohol pri štedrej večeri samozrejmosťou. Cirkev konzumáciu alkoholu v tento deň zakazovala. No dnes to je už inak a berieme to ako oslavu. Na začiatok je dobré naliať aperitív. Ten navodí chuť k pripravenému jedlu. K našim klasickým štedrovečerným jedlám sa hodí vermut alebo suchý sekt. 

Ako je to na Vianoce s pivom? Pravý vychladený ležiak sa k mastnej rybe a šalátu veľmi hodí. Pivo má dokonca pozitívny vplyv na trávenie, čo sa vám v prípade ťažkej večere určite hodí. Ak máte pivo radi a často si ho podávate k nedeľnému obedu, tak sa ho nemusíte vzdať ani na štedrý večer.

Aké víno vybrať

Milovníci vína by si mali prísť podľa štedrej večere na svoje. K rybe skrátka patrí, no aby vám chutilo aj v kombinácií so šalátom, to je celkom ťažké. K rybám sa najviac hodí biele víno. Vyhýbajte sa však mladým a sladkým vínam, ktoré by vám ešte viac zaťažili žalúdok. Siahnite po suchšom variante, napríklad Vlentínskom zelenom Rizlingom rýnskym.

Pri nákupe online nezabúdajte na kupóny na zľavu, vďaka ktorým ušetríte aj desiatky eur a to pri každom nákupe. Stačí si vyhľadať zľavu a tú následne uplatniť pri nákupe.

Nezabudnite na digestív

Posledným alkoholovým chodom pri štedrej večeri by mal byť digestív. Na Vianoce množstvo ľudí pripravuje kávový alebo vaječný likér. Ten si môžete dať práve na záver, po všetkých chodoch. Vhodné je podávať aj výrazné destiláty – whisky, brandy alebo koňak.

Zdroj: https://www.alkoholickenapoje.sk/ako-vybrat-alkohol/