Ako začať šiť? Vytvorte si sami nové kúsky do šatníka

Šitie nemusí byť vaša najväčšia vášeň, no ak nemáte žiadne hobby alebo chcete začať niečo tvoriť, tak je to ideálny spôsob. Nepotrebujete na to veľa vecí a dokážete použiť oblečenie či látky, ktoré ste chceli vyhodiť. Ako začať so šitím a čo budete na to potrebovať?

Ako začať šiť? Vytvorte si sami nové kúsky do šatníka (Foto: unsplash.com)

Látka

Najprv budete potrebovať niečo, z čoho budete vytvárať nové kúsky oblečenia, doplnkov alebo iných vecí. Stanovte si, čo vlastne chcete robiť a v čom konkrétne sa budete chcieť zlepšovať. Na základe toho si potom vyberiete látky – hrubšie, tenšie, husto tkané alebo elastické. Pri každom type výrobku sa používa iná látka. Keď už budete rozhodnutí, tak nakupujte u predajcov, kde máte zaistenú kvalitu.

Šijací stroj

Pri výbere šijacieho stroja je dôležité brať ohľad na viacero parametrov, preto je to pomerne zložitý proces. Trh je široký, je tam množstvo značiek a tie ponúkajú produkty za rôzne ceny. Ideálne je nájsť kompromis medzi cenou a kvalitou. Na šitie doplnkov do domácnosti vám bude stačiť klasický stroj. Pri šití oblečenia je lepší overlock. 

Nite a doplnky

Okrem nití budete potrebovať aj špendlíky, nožnice, rezacie koliesko a podložku. Všetko je to ale len na vás a na tom, čo naozaj využijete. Niekto preferuje viac doplnkov, ktoré mu uľahčia prácu, iní má zas rád výzvy a nerád si to komplikuje ďalšími zariadeniami. Pri nitiach stavte znovu na kvalitu, pretože aj to vplýva na životnosť vašich výrobkov.